Technology

Blisko granicy z Białorusią stan wyjątkowy

24.03.2022, 09:17 0 komentarzy
Blisko granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Od paru dni w pasie przy granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym otoczono aż 183 miejscowości, a zatem część rejonów województwa podlaskiego oraz lubelskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy statutu prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Rząd Morawieckiego Mateusza tłumaczył zapoczątkowanie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Prócz tego rząd sygnalizował też zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, gdy w sytuacji poważnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Natomiast ustalenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który mówił o elementach zagrożenia niepodległości naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Oświadczył również, że nadzorowane w tym momencie przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Dodatkowo wskazał, że białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dostrzegł, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz